Akne Nedir ?

Akne Nedir ?
24.12.2020
1.178

Akne, sivilce olarak bilinen ergenlik dönemlerinde her 100 kişiden ortalama 85’inin karşılaştığı bir cilt problemidir ve pek çok kişide ilerleyen yaşlara kadar görülür, izler ve lekeler bırakır. Siyah yada beyaz nokta görünümünde veya da kist şeklinde karşımıza çıkar. Akne gözenek kontrolü için öncelikle temizlik önerilir. Tedavi için, akne oluşumlarını yok eden ve yeni aknelerin çıkmasını engelleyen ürünleri tercih ederek parlak ve temiz bir cilde kavuşmak mümkün.

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne, lezyonlar ve tıkanan gözeneklere bağlı olarak cildin yağ bezlerinin düzensizleşmesi durumunda ortaya çıkar. Akneler en çok yüzde, sırtta, göğüs bölgesinde ortaya çıkar. Çünkü vücuttaki kıl folikülü ile onun etrafındaki yağlı bezler yoğun olarak vücudun bu bölgelerinde yer alır. Kıl foliküllerini çevreleyen küçük bezler sebum olarak adlandırılan yağlı bir madde üretirler. Sebumun, kıl folikülünü geçememesi halinde akne oluşur. Sebumun hücrelerle karışması, hücrelerin tıkanmasına ve içlerinde bakterilerin büyümesine neden olur. İçi iyice dolan bir folikül patlar; sebumun, deri hücrelerinin ve bakterilerin cilde dökülmesine yol açar.

Yüksek hormon seviyeleri de akne, sivilce oluşumunda önemli rol oynar. Bu nedenle, akneler hem kız hem erkek çocuklarında özellikle ergenlik döneminde artış gösterir. Ancak, vücutta çeşitli nedenlerle sebum üretiminin fazla olması durumunda her yaşta bu sorunla karşılaşmaları mümkündür.

Kadınlarda adet dönemi öncesi, gebelik, doğum kontrol haplarının kullanımı hormon seviyelerini etkilediği için akne oluşumuna sebep olabilir. Genler de bu akne probleminin gelişmesinde ve ortaya çıkmasında etkin bir rol oynar.

Akne siyah veya beyaz görünümde olabilir. Eğer kıl folikülleri yağ ile tıkanır, genişler fakat deri altında kalırsa bu beyaz bir nokta olarak görünür. Tıkanan, genişleyen ve cilt yüzeyine ulaşan foliküllerin görünümü ise siyah nokta şeklinde olur.

Siyah Nokta Temizleyiciler

Akne tedavisinde genellikle, akneye yol açan sebum üretiminin ve bakterinin azaltılmasına yani cilt temizliğine önem vermek gereklidir. Akne oluşumunun engellenmesinde ve akne lekelerinin giderilmesinde yardımcı ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Temizleyici tonik gibi ürünler ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar, tekrar tıkanmalarını engeller, ciltteki düzensiz görünümü giderirler. Bu ürünlerin likit yapıda olması ciltte emilimi kolay hale getirir ve bu sayede teni rahatlatır. İçeriğindeki antioksidan ajanlar ise cildin canlanmasına ışıltılı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, anti akne vücut jelleri, anti akne kremler, cilt tonu dengeleyici kremler, leke kremleri de yaygın olarak kullanılır. Jelleri ve kremleri temizleme ve tonik işleminden sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Jeller, aktif nemlendirici içerikleri sayesinde cildin nem dengesini sağlarlar. Akne gözenek kontrolünde siyah nokta temizleyiciler ve leke kremleri günümüzde önemli yer tutar.

Akne gözenek kontrolünde en başta cildin zararlı güneş ışınlarından korunması ile gerçekleştirilir. Bunun için de cildi güneşin zararlı ışınlarından da korumak ve buna uygun güneş kremleri ve losyonlar da kullanmak gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.