Erken Yaşta Saç Dökülmelerinin Nedenleri

Erken Yaşta Saç Dökülmelerinin Nedenleri
27.01.2021
1.077

Saç hem erkek hem de kadınlar için doğal ve en önemli aksesuardır. Ancak erken yaşlarda özellikle erkeklerde saç kaybı, yoğun saç dökülmeleri görülmektedir. Her saç telinin belli bir yaşam süresi olmaktadır.
Günde 50-100 arası saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bundan daha fazla dökülüyorsa, bu durum ciddiye alınmalıdır. Saç dökülmesini önlemenin il adımı doğru tanıdır. Yoğun bir saç dökülmesi varsa, dermatoloji uzmanına muayene olmalı ve doğru tedaviye başlanmalıdır.
Doktorunuzun tavsiyesi ile doğru ürün ve takviyeleri kullanmalısınız. Yanlış ürün kullanımı sizin için daha büyük sorunlara neden olabilir.

Erken Yaşta Saç Dökülmelerinin Nedenleri ?
Genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmeleri erken yaşta saç dökülmesinin bilinen en yaygın sebeplerinden biridir. Ebeveynlerinizden biri erken yaşta saç dökülmesi, kellik sorunu yaşamışsa sizin de bu sorunla karşılaşmanız yüksek bir ihtimaldir.
Saç dökülmeleri geçici yada kalıcı olmakla birlikte, uzman tavsiyesi ile uygulanan doğru tedavi saç kaybınızı azaltmada ve durdurmada önemlidir.

Mevsimsel değişiklikler, genetik yapı, hormonal bozukluklar, alerjik reaksiyonlar, kötü beslenme, demir eksikliği, stres, yanlış ürün kullanımı gibi durumlarda saç dökülmesi meydana gelebilir.